Miért fontos minden cég számára a mihamarabbi szemléletváltás?!
Napjainkban sok figyelmet fordítanak a microservice architektúrára. Szinte minden informatikai vállalatnál sok vita, beszélgetés folyik róla. A microservice architektúrára könnyen megérthető, ha összehasonlítjuk a hagyományos, monolitikus architektúrával.
Szinte minden vállalati alkalmazásnak hasonló típusú, réteges architektúrája van:
Bemutatás, megjelenítés: A felhasználói felületet foglalja magába.
Üzleti logika: Az alkalmazás belső üzleti logikája.
Adatbázis–hozzáférés: Szinte minden alkalmazásnak elengedhetetlen a hozzáférés valamilyen adatbázishoz, legyen az SQL vagy akár NoSQL alapokon.
Alkalmazásintegráció: Gyakran előfordul, hogy az alkalmazásnak integrációra van szüksége más alkalmazásokkal. Ezt általában webes szolgáltatáshívások (SOAP vagy REST) vagy üzenetküldés útján érik el.
Annak ellenére, hogy az alkalmazások világos, Logikailag moduláris felépítésűek, a legtöbb alkalmazás mégis monolitként van összeállítva, telepítve és működtetve. Ez a megoldás is természetesen rendelkezik néhány előnnyel.
A monolitikus architektúra előnyei
A monolitikus architektúra hátrányai
A monolitikus alkalmazások fenti hátrányai miatt a microservice architektúra napról napra egyre népszerűbb. Tehát mi is a microservice alapú architektúra?
Röviden, a microservice architektúra egy olyan alkalmazás fejlesztési megközelítés, ami egyetlen alkalmazás fejlesztését javasolja, mint kis szolgáltatások egy csomagja, ahol minden szolgáltatás a saját folyamataiban fut, működik, és könnyű mechanizmusokkal kommunikálnak egymással, rendszerint webes szolgáltatások vagy üzenetküldés útján. Ezek a szolgáltatások üzleti funkciók köré épülnek, és teljesen automatizált telepítési metódusokkal önállóan telepíthetők. Ezeknek a szolgáltatásoknak a központosított menedzselése minimális, különböző programozási nyelveken lehet őket kifejleszteni, és különböző adattárolási technológiákat alkalmaznak. A microservice architektúra kicsi, önállóan telepíthető egységekből áll, amelyek általában felhőalapúak.
Hogyan válaszol a microservice architekrúra a monolitikus architektúra hátrányaira?
Esettanulmányok a napi szintű használat:
Racionálisabb megértése érdekében tegyük fel, hogy egy webfejlesztő cég microservice architektúrát használó taxis alkalmazást fejleszt, mint az Uber. Az első dolog, amit megvalósítanak, egy üzleti logika, amely meghatározza a szolgáltatásokat, eseményeket és objektumokat. Az üzleti logikát képezik le a mikroszolgáltatások, amelyek egyetlen funkció teljesítéséért felelősek egy adott időben.
Például a fizetési szolgáltatás csak a bejövő és a kimenő fizetési tranzakciók nyomon követéséért felelős. A térképszolgáltatás felelős a térkép megjelenítéséért és az alkalmazásban történő navigálás engedélyezéséért. Ezek a szolgáltatások (Fizetés és térkép) API-n keresztül kapcsolódnak a taxi alkalmazás alapvető üzleti logikájához.
A közelmúltban a microservice architektúra nagyon sok nyilvánvaló ok miatt népszerűvé vált. Ha egy vállalkozó mobil- vagy webalkalmazásokat szeretne fejleszteni egyfunkciós modulokkal, akkor a microservice architektúra a lehető legjobb módon teljesíti választását.
Dióhéjban a Microservices architektúráról
A microservice architektúra egy olyan alkalmazás fejlesztői megközelítés, ami egyetlen alkalmazás fejlesztését javasolja, mint kis szolgáltatások egy csomagja, ahol minden szolgáltatás egymástól függetlenül a saját folyamataiban fut, működik, és könnyű mechanizmusokkal kommunikálnak egymással, rendszerint webes szolgáltatások vagy üzenetküldés útján. Ezek a szolgáltatások üzleti funkciók köré épülnek, és teljesen automatizált telepítési metódusokkal önállóan telepíthetők. Ezeknek a szolgáltatásoknak a központosított menedzselése minimális erőforrást igényel, különböző programozási nyelveken lehet őket kifejleszteni, és különböző adattárolási technológiákat alkalmaznak. A microservice architektúra kicsi, önállóan telepíthető egységekből áll, amelyek általában felhőalapúak.
Mi az Evolúciója ennek a folyamatnak?
A cél a serverless architketúra, ami támogatja az automatizálást, és jelentős költséget csökkent a vállalatok számára. Ezzel időt és erőforrást lehet megtakarítani, és nem utolsó sorban stabil működést eredményez, a gyors piacra jutással egyidejűleg.
Megoldásspecifikáció:
Amennyiben Ön és cége, vagy vállalata elkötelezettje lett a szemléletváltásra, és szeretne áttérni a monolitikus működésről microservice-ekre, a későbbiekben pedig serverless architektúrára a Datatronic csapata a legjobb választás. Készséggel állunk rendelkezésükre, hogy támogassuk és segítsük ezt a nehéz, de annál produktívabb, és a későbbiekben láthatóan nagyságrendekkel nagyobb megtérüléssel járó folyamatot.